وبلاگ اعتبارسنج

. . .

6
دی
1395
روشهای نوین اعتبارسنجی

روشهای نوین اعتبارسنجی


اعتبارسنجی یکی از زیرمجموعه های رشته هوش رقابتی کسب و کار است و در مواردی نزدیک به حوزه جاسوسی سازمانی. به همین منظور رعایت اخلاق حرفه ای در پروژه های اعتبارسنجی بسیار اهمیت دارد.

فرض کنید تمام اطلاعات هویتی شهروندان را در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری کرده باشیم، برای مثال ایرانی می تواند اطلاعات ثبت احوال را در نظر بگیریم. در ادامه تمام اطلاعات حسابهای بانکی همه ی بانک ها اعم از خریدهای اعتباری، وام های مختلفی که گرفته اند و حتی چکهای برگشتی همین شهروندان را به این بانک اطلاعاتی اضافه می کنیم.مثلأ از طریق پایگاه اطلاعاتی بانک مرکزی. حتی خریدهای شهروندان از پوزهای مراکز خرید را نیز این وارد بانک اطلاعاتی می کنیم تا رفتارهای خرید اشخاص را زیر نظر بگیریم.
 
حالا بیایید اطلاعات مالیاتی افراد را نیز به این موارد اضافه کنیم، این اطلاعات می تواند از طریق سازمان امور مالیات اتفاق بیافتد. همچنین اطلاعاتی که راجع به محکومیتهای قضایی هر کسی میتواند وجود داشته باشد را از قوه قضاییه دریافت می کنیم.
اطلاعات گمرک، اداره پست،بانک مرکزی و مرکز آمار را نیز کنار داده هایمان از شهروندان قرار می دهیم.
 
هنوز برای تعجب زود است. زمانی تعجب می کنید که بگوییم حتی داده های رفتار رانندگی شهروندان مثلأ جرایم رانندگی که توسط سامانه های پلیس جمع آوری می شوند را نیز در این بانک اطلاعاتی ذخیره خواهیم کرد.
فرض کنید داده های رفتار افراد در شبکه های اجتماعی را نیز وارد این بانک اطلاعاتی کرده باشیم. موقعبت مکان هایی که مراجعه کرده اند. تصاویر بروز هر شخص در اینستاگرام قرار می گیرد. ترجیحات سیاسی شان را در توییتر گزارش می کنند. شبکه ی دوستان و افراد تأثیرگذار را نیز از طریق فیس بوک پیدا میکنیم. حتی رزومه و لیست مهارتهایی که بلد هستند را نیز از لینکدین می گیریم.
 
شاید بگویید این دیگر دیوانگی ست و ما سالها با راه اندازی چنین سیستم هایی فاصله داریم، راستش را بخواهید همین الآن هم چنین سیستم هایی وجود دارند و بشکل فوق العاده ای کار می کنند. شرکت اکسپرین تمام این اطلاعات را پردازش می کند و در نهایت هر شهروندی یک امتیاز اعتباری دریافت می کند.
 
افراد با توجه به امتیاز اعتباری که دریافت می کنند می توانند از خدماتی که در جامعه ارایه می شود از قبیل خرید اعتباری، دریافت وام و ... استفاده کنند.
وقتی همه ی این اطلاعات را با یک الگوریتم مناسب ارزیابی می کنیم به یک سیستم بسیار هوشمند میرسیم بنام اعتبارسنجی. سیستمی که قادر است کمک های زیادی برای مدیریت جامعه و البته مدیران هوشمند کسب و کارها بکند تا جامعه فرصت رشد بهتری را تجربه کند.
 
مثلأ اگر امتیاز اعتباری دوستان شما در فیس بوک کاهش پیدا کند تأثیر منفی روی امتیاز اعتباری شما خواهد داشت.
گروه  InVentureبه سرپرستی خانم shivani siroya  اقدام به طراحی یک اپلیکیشن موبایل بنام       “MKOPO RAHISIنموده اند که این اپلیکیشن موبایل با توجه به رصد رفتار هر یک از کاربران موبایل امتیاز اعتباری او را بدست می آورد.
مواردی از جمله اینکه چه متن های پیامکی را به دوستانتان می فرستید، به دنبال کدام مسیرها جستجو می کنید، نحوه ی جستجو در اینترنت و حتی نقل و انتقال مالی شما با گذشت زمان در این نرم افزار موبایل ثبت می شود تا بتوان تصویر واقعأ کاملی از زندگی هر فرد را بدست آورد.
 
ارتباط پیوسته مداوم با نزدیکان هر فرد که از طریق تماس ها و پیام های تلفنی درج می شوند می توانند تأثیر مثبتی روی امتیاز اعتباری او بگذارند. در واقع داشتن ارتباطات پیوسته نشانگر قابل اعتماد بودن اشخاص است.
، الگوی حرکتی ثابت روزانه بین چند جا مثلأ منزل و محل کار نیز تأثیر مثبتی در امتیاز اعتباری دارند که نشان دهنده ی ثبات در زندگی افراد تلقی می شود.
 
یکی از پارامترها شناسایی افراد با نفوذ بالا در جامعه است. حتمأ قبول دارید تعدادی از افراد در جامعه هستند که اثرگذاری بیشتری روی اطرافیانشان دارند. این افراد بخاطر قدرت نفوذ بالایی که در جامعه دارند امتیاز اعتباری بالاتری را نیز دریافت می کنند.
این اپلیکیشن موبایل از طریق الگوریتم های داده کاوی و رصد تعداد شماره هایی که روزانه بصورت متناوب تماس یا پاسخ داده می شوند و نیز رصد پیام های متنی ارسالی و دریافتی، می تواند قدرت نفوذ افراد در جامعه ی محل زندگی شان را ارزیابی کند.
به این ترتیب گروه InVentureمی توانند اعتبار یک فرد را که بمعنی میزان ریسک و اعتبار مشتریان است را بدست آورند.
 
پیشنهاد می کنم حتمأ وقت بگذارید و سخنرانی کامل خانم shivani siroyaرا در سی دی ضمیمه همین مجله مشاهده نمایید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد شرکت اکسپرین می توانید به وبگاه این شرکت به آدرس اینترنتی http://www.experian.com مراجعه نمایید.

درباره نویسنده

مدیر سایت

مشاوره اعتبارسنجی مشتریان

ارسال یک نظر


کاربر گرامی، لطفا در نوشتن پیام یا نظر خود دقت فرمائید و تمام فیلدهای لازمه پر نمایید و از اضافه نمودن کاراکترهای اضافی خودداری فرمایید. با تشکر
با تشکر از مطالعه این مطلب