وبلاگ اعتبارسنج

. . .

6
دی
1395
اعتبارسنجی مشتریان

اعتبارسنجی مشتریان


اعتبارسنجی مشتریان از قدیم در بازار ایران صورت می گرفته است. یک زمانی داشتن چک بانکی ملی شعبه ی بازار برای خودش اعتبار محسوب می شد. یک زمانی داشتن چک های پنجاه برگی و صد برگی نشانگر اعتباری بالای شخص به حساب می آمد.

اعتبارسنجی مشتریان تان را چقدر جدی می گیرید؟

اتفاق خیلی عجیبی در کسب و کارهای ایرانی می افتد. یکی از آنها که موضوع بنظر من موضوع بسیار مهمی هم هست قضیه ی اعتبارسنجی مشتریان است. در نگاه اول شاید بنظر برسد که مدیران و صاحبان کسب و کارها تمام تلاش خود را برای پیشرفت در کارشان انجام می دهند اما بنظر من حتی اصول کسب و کارهایشان را درست بر نمی دارند.

معوقه های بانکی در ایران4  برابر استانداردهای جهانی است! چک های برگشتی هم که جای خود را دارند. اصولأ اعتبارسنجی در کسب و کارهای ایرانی جایگاه اساسی ندارد و معاملات در فضای ابهام صورت می گیرند.
نکته ی مهم اینکه حتی در موسساتی که آموزش های مدیریت در ایران برگزار می کنند دوره ای با عنوان اعتبارسنجی مشتریان کمتر برگزار می شود و دوره های دیگری از قبیل وصول مطالبات بیشتر اجرا می شوند که قطعأ این نشان دهنده ی دیدگاه غلط این موسسات نسبت به موضوع مشتری است.

این در حالیست که در شرکت هایی که در سطح جهانی کار می کنند موضوع اعتبارسنجی مشتریان اهمیت فراوانی دارد و انرژی زیادی صرف آن می شود.
البته ناگفته نماند که بازاری ها روش های ابداعی جالبی را همیشه داشته اند و سعی می کنند تا ریسک معاملاتشان را کاهش دهند. اما نکته ی مهم کاربردی بودن این روشهاست. مثلأ قدیم ها می گفتند چک بانک ملی به ویژه چک شعبه بازار بانک ملی معادل پول نقد است و دارنده دسته چک بانک ملی بازار تهران از نظر تجار و کسبه اساساً شخصی معتبر و موجه شناخته می شد.با همین سند هم خیلی از کسبه می توانستند به شکل اعتباری با این افراد کار کنند و اتفاقأ این روش اعتبارسنجی مشتریان در آن زمان خوب هم جواب می داد. اما یک درصد فکرش را بکنید که الآن هم بشود روی این روش حساب باز کرد.

این روشهای اعتبارسنجی مشتریان برای زمان خودش بسیار کاربردی بود و کسبه می توانستند با خیال راحت با مشتری ها بصورت اعتباری کار کنند. با گذشت زمان شرایط بازار تغییرات زیادی را کرد و خیلی از روشهای گذشته کارایی خودشان را از دست داده اند. شاید از کسبه و فعالین اقتصادی شنیده باشید که دیگر مثل قدیم نمی شود اعتماد کرد و با هر مشتری هم نمی شود بشکل اعتباری و چکی کار کرد.

با قطعیت می توان گفت: امروزه اعتبارسنجی مشتریان برای هر کسب و کار یکی از موارد اساسی آن کسب و کار به شمار می آید و این در حالیست که حتی در خیلی از شرکت ها و کسب و کارهای موفق ایرانی هم دپارتمان و بخش خاصی برای اعتبارسنجی مشتریان شان وجود ندارد. حال آنکه در همان شرکتها بخش وصول مطالبات با تمام توان فعالیت می کند و البته که این موضوع به نگرش مدیریتی هر مجموعه و اجرای برنامه درست بازاریابی سازمان ها مربوط است.
شاید یک زمانی انجام واردات و فروش یک کالا خودش به تنهایی یک مزیت فوق العاده به حساب می آمد( عمومأسالهای بعد از جنگ تا پایان دهه ی هفتاد). خرید کالا از خارج از ایران( عمدتأ چین) مثل یک راز و رمز بین اهالی یک صنف می چرخید و توان خرید به تنهایی امتیاز محسوب می شد! خدا را شکر که تکنولوژی به مدد آمدد تا بازار ایران نیز تکانی بخورد.

بعنوان نگارند این سطور بارها در بین دوستان بازاری خودم دیده ام که با حسرت از دورانی یاد می کنند که هیچ رقیبی نبود و فروشنده هر چه می خواست می تاخت و خریدار ایرانی هم چاره ای نداشت جر اینکه سر تعظیم به نشانه ی تسلیم فرود بیاورد.
 با رقابتی شدن فضای بازار مشتریان حق انتخاب پیدا کرده اند و حق خودشان می دانند که بتوانند خرید اعتباری انجام دهند. در چنین شرایطی اعتبارسنجی مشتریان می تواند کمک کند تا مشتری های خوس حساب را شناسایی و بتوانیم به شکل اعتباری با ایشان کار کنیم.

درباره نویسنده

مدیر سایت

مشاوره اعتبارسنجی مشتریان

ارسال یک نظر


کاربر گرامی، لطفا در نوشتن پیام یا نظر خود دقت فرمائید و تمام فیلدهای لازمه پر نمایید و از اضافه نمودن کاراکترهای اضافی خودداری فرمایید. با تشکر
با تشکر از مطالعه این مطلب